Videoclipuri cu și despre praștii

În această categorie se vor dezbate diferite subiecte de discuţie.
jobytoss

Videoclipuri cu și despre praștii

Mesajde jobytoss » Sâm Noi 28, 2015 5:36 am

Ce pot face două mâini dibace:

Dacă în urmă cu câteva mii de ani era ceva obișnuit, acum mi se pare extraordinar! :)

P.S. Trebuie antrenament serios ca să ai cât de cât precizie cu așa ceva.
prastii
Site Admin

Praștia originară.

Mesajde prastii » Mie Dec 02, 2015 7:40 pm

Arma asta este este extraordinar de puternică, ieftină și ușor de făcut. Nu cred că mai există această ocupație străveche.

Eu amintesc din Biblie, o armata de prastieri:
"Numarul beniamitilor iesiti in ziua aceea din cetati a fost de douazeci si sase de mii de oameni care scoteau sabia, fara sa se mai socoteasca si locuitorii din Ghibeea, care alcatuiau sapte sute de oameni alesi.
In tot poporul acesta, erau sapte sute de oameni alesi care nu se slujeau de mana dreapta; toti acestia, aruncand o piatra cu prastia, puteau sa ocheasca un fir de par si nu dadeau gres." (Judc.20:15-16)

Se poate lansa o piatra de marimea unui pumn cu o viteza si precizie mortala. In videoclip e varianta care se tine pe degețel, dar pentru a lansa proiectile uriase prastia originara se poate lega de incheietura mainii.

Eu mi-am facut o astfel de prastie si m-am dus in padure sa trag, nu am avut nici un control asupra locului unde mergea piatra. M-am lasat pagubas, recunosc. Pocnea destul de infiorator prin copaci.

S-a facut pe cand erau copii bunicii nostri si un film francez renumit, Thierry la fronde, cu un erou cu prastia.

Înapoi la “Timp liber”