Urban Pal

Prezentăm și explicăm diferite prăștii, fiecare cu particularitățile ei, pentru a ne face o idee care praștie se pretează cel mai bine la stilul nostru de tragere.
jobytoss

Urban Pal

Mesajde jobytoss » Joi Noi 05, 2015 4:35 pm

Aceasta e praștia Urban Pal pe care am găzduit-o cu ceva timp în urmă, făurită de Daniel:

Imagine

Având în vedere că este praștia mea preferată, mi-am luat și eu una și voi mai scrie în acest topic cu siguranță. :)
Daniel

Re: Urban Pal

Mesajde Daniel » Joi Noi 05, 2015 8:04 pm

Prastiuta asta mica este foarte subevaluata. Nu degeaba am spus ca parca se contopeste cu mana atunci cand tragi. Din acest motiv am ales-o ca platforma pentru prototipul "Pegasus", replica mea la prastia TTF a lui Gamekeeper John. Numele vine de la coarnele bicicletei Pegas, astia mai batrani ne-am tras cu bicicleta asta cand eram tineri. :) Am primit f putine cereri si recunosc ca am suferit putin, pentru ca la testare s-a dovedit a fi foarte precisa si puternica. Poate era mai bine sa o fac de la inceput cu coarnele mai inalte. Omologul pe plan international este modelul Torsten.

Initial am legat direct benzile pe furci, dar apoi am aplicat si snurul pe furci, o inovatie care prelungeste viata latexului, fara a afecta tintirea.

Il astept si pe Erno sa faca o evaluare, el a fost cel care a beneficiat de prototipul Urban Pall si mi-a confirmat ca e ok. :)

Un mic secret de la Erno: daca tragi in gol sau cu proiectile usoare, benzile te vor plezni peste mana. Daca folosesti proiectile mai grele, nu vei mai avea backslips, plezniturile peste degetele de la banda care se intoarce.
Datorita rezistentei lor, am trecut de la teraband la tuburi Dankung, pe acest tip de prastie.

Imagine
claurekinu

Mesajde claurekinu » Lun Dec 07, 2015 7:53 pm

Imagine
claurekinu

Mesajde claurekinu » Lun Dec 07, 2015 7:54 pm

aceasta este prastia cu pricina care ma lasat fara telefon urban pal
claurekinu

Mesajde claurekinu » Lun Dec 07, 2015 8:11 pm

aceasta este prastia urban pal cu 4 randuri de benzi pe fie care furcaImagine
claurekinu

Mesajde claurekinu » Mar Dec 29, 2015 7:59 pm

urban pal modificata si terminata am trascuImagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine ea dupa ce am modificato dar o sa o mai testez se comporta mult mai bine ca inainte dar se va vedea la testarea finala

Înapoi la “Prăștii”