Pickle Fork Shooter - PFS

Prezentăm și explicăm diferite prăștii, fiecare cu particularitățile ei, pentru a ne face o idee care praștie se pretează cel mai bine la stilul nostru de tragere.
Radu

Re: Pickle Fork Shooter - PFS

Mesajde Radu » Mar Dec 01, 2015 12:47 pm

precizia omoara nu puterea 8-)
Imagine
claurekinu

Mesajde claurekinu » Mie Dec 02, 2015 7:55 am

Da intr-adevar este frumoasa, abia astept sa o incerc. Sa mai ma joc putin cu ea, sa vedem cum se comporta, dupa care vine din nou transformarea.
Eu trag cu 4 randuri de benzi la 2cm si lungimea de 20 cm, cu urban pal care est extrem de puternica. La Predator folosesc 3 randuri de benzi, asa cum le-a pus Daniel.

Sa va spun ce am patit ieri. Am ramas uimit de puterea lui urban pal. Nevasta-mea a vrut sa taie un cocos si fiind dat drumul la gaini in gradina, nu avea cum sa il prind sa il taie, pt ca batea pe ceilalti cocosi mai tineri, adica de anul acesta. Am luat prastia Urban Pal, o bila de 8mm plumb, am pus-o pe sotie sa filmeze si sa pun pe forum filmuletul. Am tras dupa cocos, care a sarit jumate de metru in sus, dupa care a luat-o la fuga. Initial am zis ca nu l-am lovit. Spre mirarea mea, dupa 20-25m a cazut, bila trecand prin cocos si unde ziceti ca a ricosat bila.....? Exact in camera telefonului. Tin sa va spun ca eu de cocos aveam mai bine de 10m si de nevastamea vreo 25m. Ce imi pare rau este ca sa dus telefonul de 2800 lei. Mai bine o lovea bila pe nevasta-mea decat telefonul :) .
Asta am patit eu ieri. Va spun un singur lucru. Aveti grija unde trageti cu prastia si cu ce bile, mai ales daca aveti 4 randuri de benzi pe fiecare furca.
De aceia va spun, cat de puternica este urban pal cu 4 randuri de benzi.
Salutari dragi prastieri si aveti grija unde trageti cu prastia.
claurekinu

Mesajde claurekinu » Vin Dec 04, 2015 5:45 pm

frumoasa dar abia astept sa le incerc si pe asta si pegasus daniel fa si una exact ca in poza
claurekinu

Mesajde claurekinu » Vin Dec 04, 2015 5:47 pm

radule poti sa ai precizie daca nu ai si putere nu ai facut nimic
Radu

Mesajde Radu » Sâm Dec 05, 2015 5:57 pm

claurekinu scrie:radule poti sa ai precizie daca nu ai si putere nu ai facut nimic

sunt sigur ca il stii pe gamekeeper john dupa modelul de prastie pe care l_ai facut,el omoara un iepure la 30 de metrii cu cate o banda pe fiecare parte, taiate de la 27mm la 22mm deci 5mm diferenta nu 1 cm dupa cum spune_ai ca trebuie taiate, si bila de otel de 9,5mm,credema ca multa putere in benziile ale nu este ,am incercat,de multe ori puterea incurca precizia,pentru el 4 benzi ar fi inutile poate il face sa-i tremure mana
Imagine
Daniel

Câte bordeie atâtea obiceie

Mesajde Daniel » Sâm Dec 05, 2015 9:17 pm

Am trimis cuiva tuburi theraband negre și omul mi-a zis că le întinde ca pe elasticul de la chiloți. El lucra la o fabrica de cherestea și stivuia câteva tone de lemn pe zi, cu brațele. Din acel moment am decis să nu mai emit judecăți sau să emit decrete asupra trasului cu praștia.

Și este foarte bine că avem de unde alege: cadru mic, benzi, tuburi, tragere intuitivă, tragere de la ochi, stil albatros, gume scurte sau lungi, benzi trapezoidale, simple, duble, triple, cvadruple, cu degetele pe furci, cu pumnul pe mâner .....

Fiecare om are propriul stil de tragere. Unii nu și-l descoperă pentru că se mulțumesc numai să copie ce fac alții. John Gamekeeper a tras mulți ani peste cap cu benzi relativ lungi, apoi a trecut brusc la benzi scurte trase printre furci.
E ok să ne uităm la cei mai buni ( John, Simpleshot, Bill Hayes, Maica Tereza, Rufus Hussey, Chief AJ ...), dar apoi să ne descoperim pe noi înșine.

Doar ca idee, Claudiu nu e tocmai pirpiriu, au contraire. Unii pot întinde mai mult, fără să le tremure mâna, dovada și ciorba de cocoș penetrat. :lol:

Eu măsor tragerea cu praștia în eficiență și plăcere și îl iau ca reper pe Rufus Hussey, care tăia benzi la 35cm(enorm de lungi) și le lega de furci de crăcană cu o limbă uriașă de piele. Nu cred că scăpa vreun iepure:zbang.

De asta am făcut și un filmuleț cu versiunea mea de praștie Rufus Hussey, pentru a încuraja lumea să își facă propria praștie, simplu, rapid și eficient:

De remarcat adăugirile mele:
1. am folosit un tub galben theraband, echivalentul ca putere al acelor benzi
2. Am legat de două ori: o dată pe furcă și încă o dată am legat tubul la 360 de grade, o legare foarte sigura, care centreaza mai bine tuburile și creste numarul tragerilor.
Imagine

Cumva tot pe stilul lui Radu sunt și eu, latex nu prea tare, dar precis.
Radu

Mesajde Radu » Sâm Dec 05, 2015 10:51 pm

Fiecare om are propriul stil de tragere. Unii nu și-l descoperă pentru că se mulțumesc numai să copie ce fac alții. John Gamekeeper a tras mulți ani peste cap cu benzi relativ lungi, apoi a trecut brusc la benzi scurte trase printre furci.

eu am facut si folosit multe prastii modele proprii cu crac natural,plastic etc.una cu manerul asemanator cu cel din fata de la rindea,
Imagine
am facut copii dupa diferite modele si cel putin pentru mine un model cu prindere si precizie mai buna decat modelul copiat dupa target sniper nu este,fiecare dupa mana lui,se pare ca si gamekeeper prin copiere si_a gasit acum stilul de tragere preferat si cu mai mare precizie,intotdeauna a folosit benzi de 25cm lungime,in prezent foloseste aceeasi lungime dar latime diferita,si doar cate o banda pe fiecare parte,inainte folosea benzi duble,deci incerci sa iti descoperi limitele dar in multe cazuri prin copiere a unor experti ajungi la rezultate mult mai bune
Imagine
claurekinu

Mesajde claurekinu » Vin Dec 18, 2015 2:05 pm

[img][img]http://s7.postimg.org/60fpya1uf/PC180026.jpg[/img]

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine[/img]
aceasta este prastia pickle fork shooter in varianta romaneasca se comporta mai bine cu benzi ca si cu tuburi am pozato cu tuburi dar cu benzi o sa puna daniel filmarea dar inca nu am reusit sa o pun eu si o sa trimit filmarea la daniel sa o posteze el si pe forum si pe yutube
claurekinu

Mesajde claurekinu » Vin Dec 18, 2015 2:07 pm

am uitat sa va spun prastea nu este terminata inca mai este de lucru la ea dar este un pic finisata sa nu se rupa benzile si inca este in faza de test
claurekinu

Mesajde claurekinu » Mar Dec 29, 2015 7:52 pm

pickle fork in varianta romaneasca si mai modificata putin si neterminata mai trebuie sa o finisez si apoi la testare sa vedem cum se comportaImagine

Imagine

Înapoi la “Prăștii”