Celtic

Prezentăm și explicăm diferite prăștii, fiecare cu particularitățile ei, pentru a ne face o idee care praștie se pretează cel mai bine la stilul nostru de tragere.
Daniel

Celtic

Mesajde Daniel » Mie Dec 02, 2015 8:01 pm

Compacta și aparent delicată, acest model are o prindere foarte puternica, cu degetele care intra in maner.
Nu a fost usor sa proiectez manerul, o deviatie mica o face sa devina o prastie inconfortabila: manerul prea mic nu permite prinderea corecta, manerul prea mare o face sa fie instabila in mana.

Cel mai mult am pus pe ea cate 3 benzi teraband auriu lat de 3 cm și lungi de 25cm. Duce fara probleme, numai sa te tina muschii.
In ultimul timp o folosesc cu tuburi duble Dankung 1745, se pare ca e o combinatie reusita. Se pot pune si cate 3 tuburi pe furca, ca in poza de mai jos, dar nu sunt diferente notabile.

Imagine

Eu consider ca acest model de prastie este echivalentul românesc al prastiilor lui Bill Hayes, datorita modului specific de prindere.

Imagine

Imagine
claurekinu

Re: Celtic

Mesajde claurekinu » Vin Dec 04, 2015 5:53 pm

Daniel este frumoasă și asta dar eu cred și sunt sigur că asa este făcuta numai pentru tuburi nu și pentru benzi. Cel putin asta este părerea mea.
Daniel

Primul Celtic

Mesajde Daniel » Sâm Dec 05, 2015 6:35 am

Asa arata primul Celtic, din lemn de nuc:
Imagine
Imagine
Merge cu benzi de nu îl mai vezi. Cel mai bine cu benzi duble theraband auriu.
Erno

Re: Celtic

Mesajde Erno » Mie Mar 09, 2016 4:53 pm

claurekinu scrie:Daniel este frumoasă și asta dar eu cred și sunt sigur că asa este făcuta numai pentru tuburi nu și pentru benzi. Cel putin asta este părerea mea.

Claudiu îți garantez că atât cu benzi cât și cu tuburi Celticul funcționează la fel de bine. Am tras foarte mult cu acest model și am testat atât cu benzi cât și cu tuburi rezultatele fiind similare.

Înapoi la “Prăștii”